آکاایران: جشن آب تایلندReviewed by Iranvij-1 on Jun 6Rating:

جشن آب یا سونکران “Songkran”، مهمترین جشن ملی تایلند است، جشنی که با حضور همگان احتیاج به رعایت اداب و رسوم ویژه برای برگزاری درست آنهم همه ساله و با حضور هزاران گردشگری از سراسر جهان باشد، دارد.

توجه به امور روحانی و معنوی:

در تایلند مردم با الهام از تعالیم بودا، در این ایام به مواعظ مانک ها یا روحانیون بودائی توجه کرده و به آن ها هدیه می دهند. معمولا در روز ۱۳ اوریل یا آغاز سال نو مردم غذا می پزند و با خود به معابد محلی برده به مانک ها می بخشند. آنها همچنین معابد خود را با پرچم و گل تزیین می کنند و با پاشیدن آب بر روی مجسمه بودا به اصطلاح روشنائی بودا را به خود منتقل می کنند.

  » جشن آب تایلند -آکا  » جشن آب تایلند -آکا

توجه به نهاد خانواده و احترام به سالمندان:

این فستیوال فرصتی برای پیوند مجدد خانواده ها است که در آن افراد خانواده دور هم جمع می شوند و در معابد به نیایش می پردازند و با احترام و به آرامی آب آمیخته شده با عطر تایلندی موسوم به “نام اپ تایی” را روی مجسمه های بودا می ریزند. همچنین، وقتی کوچکتر ها از بزرگترها می خواهند که برایشان دعا کنند “nam hup tai” را روی دست آنها می ریزند.

در تایلند افراد مسن از احترام زیادی برخوردارند زیرا آنانرا مورد توجه ارواح و خدایان می دانند به همین سبب احترام و اطاعت آنها واجب می شود.

  » جشن آب تایلند -آکا  » جشن آب تایلند -آکا

رعایت هنجارها و اصول اخلاقی:

جالب این است که مردم بخصوص جوانان در عین شادی و سرزندگی، از کنترل خارج نمی شوند، آن ها برای پاشیدن آب و مالیدن خمیر از خارجی ها اجازه می گیرند و برای آب پاشیدن به یکدیگر به نزاع و دعوا متوسل نمی شوند.

  » جشن آب تایلند -آکا  » جشن آب تایلند -آکا

برگزاری مسابقات و سرگرمی های:

مسابقه پخت برنج یکی از این برنامه می باشد. این مسابقه نه تنها یک سرگرمی بلکه مراسم تقدیس از مزارع است و در پایان، میان مردم توزیع و در نهایت به بهترین پخت جایزه داده می شود.

پرواز با کایت و فرفره بازی نیز از سرگرمی های مورد علاقه آنان در ایام سال نو است.

  » جشن آب تایلند -آکا  » جشن آب تایلند -آکا

دعا و نیایش برای نیاکان:

تایلندی ها به دعا و نیایش برای نیاکان خویش بخصوص در آغاز سال نو بسیار معتقدند و دراین ایام درهرخانه ای مکانی برای انجام مراسم نیایش برای نیاکان در نظر گرفته شده است.

تایلندی ها می کوشند تا برای امان ماندن از خشم خدایان هر چه بیشتر خوبی کنند آن ها یکی از بهترین شیوه ها را احترام به بزرگترها و کمک به آنان می دانند. این جشن سه روز ادامه دارد اما به دلیل باز شدن ادارت و فروشگاه ها در روزهای دوم و سوم ،جشن آب پاشی در روز اول رونق بیشتری دارد.

منبع: kooleposhty
.

منبع :