آکاایران: آذربایجانی و در راس آن ها تبریزی ها در طول ایام مختلف سال، به خاطر داشتن تنوع غذایی فراوان و از سویی با تهیه و طبخ انواع غذاها و شیرینی ها در فصول سال؛ در کشورمان به خوش خوراکی مشهور هستند.


آکاایران: ربّنا؛ با طعم شیرینی ها و نان های مخصوص تبریزبه گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی،  از غذاها و شیرنی های تبریز که به نوعی شهرت منطقه ای و فرامنطقه ای دارد، می توان به کوفته تبریزی، آبگوشت دیزی سنگی تبریز، آش اوماج، شیرینی نوقای تبریز، باقلوای مخصوص تبریز، راحت الحلقوم، نان رمضان تبریز، شیرینی رشته ختایی، شیرینی لوز زعفرانی تبریز و ... اشاره کرد.


در این میان در آذربایجان شرقی و به ویژه در شهر تبریز برخی شرینی ها و غذا ها در ماه مبارک رمضان تهیه می شود که مختص این خطه است. در ادامه این گزارش به نحوه تهیه و طبخ چند شیرینی و نان مخصوص رمضان که به نوعی فقط در شهر تبریز در ماه رمضان تهیه و مصرف می شود، می پردازیم.


* رشته ختایی


رشته ختایی یا تل کادایف از شیرینی های تبریز و مخصوص ماه رمضان است، که از رشته، گردو، پسته، کره، پودر قند، دارچین، زنجبیل، پودر گل محمدی و گلاب تهیه می شود.


برای تهیه این رشته کافی است، سری به بازار تبریز بزنید، در این بازار  رشته ختایی را می توان در بازار صفی تبریز؛ بزرگترین بازار مسقف جهان تهیه نمود و کمتر در سایر جاهای دیگر مراکز خرید شهر تبریز می توان آن را پیدا کرد.


برای تهیه این شیرینی موادی چون خرده رشته ختایی خشک، کره، گردو، پودر گل سرخ محمدی(قیزل گول)، هل، زنجبیل، دارچین، مقدار شربت، شکر، آب، گلاب و ... ضروری است.


برای پخت آن ابتدا روغن را در ماهیتابه می ریزند، تا اینکه روغن در تمام ماهیتابه پخش شود. یک لایه رشته ختایی در ته ظرف چیده می شود. طوری که ته ظرف دیده نشود. گردو و پسته ای را که نگینی خرد شده است، روی رشته ختایی می ریزند، و روی آن یک لایه رشته و باز میانش، گردو، پسته و رویش رشته ختایی چیده می شود. به طور معمول 3 یا 4 طبقه همین طور چیده خواهد شد. آخرین طبقه باید رشته ختایی باشد.


این خوراکی زمانی آماده است، که رشته ختایی پایینی کمی سرخ و رشته میانی کمی آب شود. زمانی که خنک شد روی آن را با پسته و گردو تزیین می کنند. 


همچنین بعد از اینکه رشته ختایی پخت، در حالیکه رشته ختایی داغ است، شربت ولرم را روی آن می ریزند، تا شهد را به خود جذب کند.


* نان رمضان تبریز


تبریزی ها این نان را فقط در ماه مبارک رمضان تهیه می کنند. برای تهیه این نان خوشمزه آرد، شکر، روغن مایع، کره، خمیرمایع فوری، نمک، تخم مرغ و بهبود دهنده لازم است.


طرز تهیه آن هم این گونه است، که همه مواد لازم به غیز از آرد را با هم مخلوط می کنند. بعد آرد را روی مواد لازم تهیه شده الک می کنند، بعد از این کار آن را آن قدر به هم ورز می دهند تا خمیر یکدست مثل مرمر بشود. برای اینکه نان ها به یکدست شوند، آنها را در قالب های مختلف به شکل دلخواه در داخل فر گرم با درجه حرارت 200 درجه سانتی گراد به مدت 40 تا 50 دقیقه قرار می دهند. وقتی رنگ روی نان به دلخواه مورد نظر رسید، آخر کار آن را با عسل و یا شیره انگور و انواع مغزها تزئین می کنند.


* فطیر(نزیه)


تهیه نان مخصوص به نام فطیر یا نزیه یکی دیگر از نان های مخصوص آذربایجان و به ویژه شهروندان تبریز است که زنان این خطه چند روز قبل از آغاز ماه مبارک رمضان اقدام به تهیه آن می کنند.


فطیر نوعی نان شیرینی خاص محلی مغزدار است، که روی آن با چنگال و ته استکان تزئین شده و به منظور قرار گرفتن سر سفره ی افطار، فقط در ماه مبارک پخت می شود، که بسیار خوشمزه است.


برای تهیه این نان مخصو موادی از جمله آرد، پودر خمیر ترش، شیر داغ، تخم مرغ، نمک، زعفران ساییده شده، شکر، آب گرم، شکر، زرده تخم مرغ، روغن مایع و پودر قند ضروری است.


افزون بر آنچه گفته شد، در سر سفره های افطاری شهروندان آذربایجان شرقی به خاطر خوش سلیقگی در تهیه انواع غذاها، نان ها و شیرینی ها می توان انواع تنوع غذایی را مشاهده کرد، در این ماه شهروندان آذری با تهیه انواع مربا و حلیم ها، پخت و تهیه لذیذترین و خوشمزه ترین کلوچه ها، نان ها، کیک ها و شیرینی ها و همچنین طبخ انواع غذاهای متخلف به استقبال ضیافت الهی می روند. 


 یادداشت از موسی کاظم زاده

منبع :