آکاایران: همزمان با نخستین شب از ایام محرم آیین پرچم در دزفول با هدف اعلام آمادگی هیئت های مذهبی برای سوگواری تاسوعا و عاشورای حسینی در دزفول برگزار شد.

این مراسم در دزفول، یک آیین دیرینه مذهبی در شهرستان بوده که هر ساله همزمان با اولین شب محرم و با حضور گسترده شهروندان و پیر غلامان دزفول به اجرا می رسد.

در مراسم پرچم امسال در دزفول، پرچم متبرک به نام اهل بیت (ع) به عنوان نماد عزاداری دهه محرم در شهرستان از بقعه مبترکه مالک (ع) دزفول حرکت خود را آغاز می کند.

پس از آغاز حرکت این پرچم از این بقعه متبرکه، دسته جات مذهبی با اجرای مراسم عزاداری مسیر حرکت این پرچم را تا بقعه متبرکه سبز قبا (ع) همراهی می کنند.

پس از ورود پرچم متبرکه حمل شده به بقعه سبز قبا (ع) پیرغلامان حسینی دزفول پرچم را در صحن و فضای پیش بینی شده به اهتزار در می آورند.

سینه زنی و مرثیه خوانی از جمله مراسم های اجرا شده در دزفول، همزمان با اولین شب محرم و حرکت پرچم و اجرای مراسم نمادین حمل این پرچم در شهرستان است.

حمل پرچم و اهتزاز آن در صحن بقعه متبرکه سبز قبا (ع)، اعلام آمادگی به شهروندان و تمامی هیئت ها و دسته جات مذهبی برای اجرای مراسم های عزاداری در دهه محرم هر سال است که با استقبال گسترده شهروندان در دزفول اجرا می شود.

پس از حمل و اهتزار پرچم تمامی مساجد، تکایا، هیئت های مذهبی، بقعه های متبرکه دزفول، به مدت ۱۰ شب در سوگ شهادت سالار شهیدان به عزاداری می پردازند.

منبع :